Kair - Egipt

5.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Kair to miasto niezwykłe, może nie wspaniałej urody, ale z pewnością niezwykłe, wystarczy powiedzieć, że z przeludnionych, hałaśliwych ulic tego największego afrykańskiego ośrodka roztacza się widok na bezkresną pustynię i wyłaniające się z niej piramidy, a przez miasto przepływa najdłuższa rzeka świata. Dodatkowo współistnienie typowo islamskiej architektury z okazałymi meczetami, starożytnych budowli i nowoczesnych drapaczy chmur sprawia, że jest to najbardziej zaskakująca stolica świata, pełna kontrastów i niespodzianek...

A kto znajdzie w sobie tyle sił, aby przebrnąć przez ten kocioł rozkrzyczanych ludzkich głów, przy żarze lejącym się z nieba, nie będzie zawiedziony, bowiem w ogólnej brzydocie i chaosie tego miasta można odnaleźć prawdziwe perełki. Kair słynie z pięknych i przebogatych meczetów, z których najstarszy jest meczet Ibn Tulun (dzielnica Sayeda Zenab) z oryginalnym, spiralnym minaretem, wokół którego biegną schody tworząc galerię.

Nikt nie przejdzie też obojętnie obok Meczetu Muhammada Alego zwanego też Alabastrowym. Ta okazała, otomańska budowla z elementami bizantyjskimi od XIX wieku jest główną ozdobą gigantycznej kairskiej Cytadeli Salah-ed-Din, której mury zaczęto wznosić w XII wieku. Również na jej obszarze stoi Meczet al-Azhar, będący najstarszym islamskim uniwersytetem, w którym naucza się od X wieku do dziś. Tłumy turystów przewalają się też pod niezmiernie ciekawym meczetem sułtana El Nassera Hassana. Budowla ta pochodzi z XIV wieku i stanowi prawdziwe arcydzieło islamskiej sztuki architektonicznej, należy też do największych i najwyższych meczetów na świecie.

W islamskiej części Kairu warto też zajść na największy i najpopularniejszy na świecie bazar - Khan-el-Khalili. Dzieje tego targowiska nazywanego Złotym Bazarem sięgają XIV wieku, a dziś znajdziemy tu niemal wszystko, piękne rękodzieła, ciuchy, biżuterię, żywność, przyprawy i wiele kafejek, w których przesiadują egipscy mężczyźni zabijając czas.

Kair poza islamskim światem kryje też nowoczesną dzielnicę z centralnym placem Midan Tahrir i główną, reprezentacyjną aleją Talaat Harb. Choć to centrum wcale urodą nie powala, to jednak ma swój klimat, przewalający się tłum ludzi, samochodów, kolonialna zabudowa, wśród której spotkać można co ładniejsze kamienice czy pałace. Najwspanialszy pałac zajmuje Marriott Hotel - przybytek luksusu i fantazji. Hotel ulokowany jest na wyspie Zamalek, chyba najprzyjemniejszym miejscu w Kairze, gdzie wśród zieleni można nieco odpocząć od wszędobylskiego zgiełku, brudu i ubóstwa.

No nie można też zapomnieć, że na przedmieściach Kairu wznoszą się największe, a przy tym jedyne zachowane cuda starożytnego świata - Wielkie Piramidy egipskie z Gizy i strzegący ich potężny Sfinks. Ten obrazek na trwałe zapisuje się w pamięci każdego turysty, ale zanim go zobaczysz, powinieneś odwiedzić wspaniałe Muzeum Egipskie znajdujące się w centrum Kairu (Midan Tahrir). Wizyta ta sprawi, że inaczej spojrzysz na te kamienne kolosy, a przy okazji poznasz wiele ciekawych informacji z dziejów tego nadal nieodgadnionego kraju.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Kair
Kair
Kair - najstarszy meczet Ibn Tulun, Sumeja
Kair - najstarszy meczet Ibn Tulun, Sumeja
Meczet Muhammada Ali w Kairze, Sumeja
Meczet Muhammada Ali w Kairze, Sumeja

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Luksor i Karnak
Luksor i Karnak (502 km)

Odwiedzili to miejsce

mokunka
Barsolis Karol
Tadeusz
Ela
Joanna
Anja
Piotr
Sylwester
Łukaniu
Alek
Mariusz
Monika
Sylwia
fazi
Staszek
Krzysztof
Wieslaw
Waldemar0303
Jewel

Mapa Kair

Kair
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

4.0
głosów: 3
Twoja ocena: Zaloguj się
Zaczęło się z samego rana...
  • Binkiewicz Grzegorz
  • Zdjęć: 61
0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
Do Kairu jechało się bardzo długo, lecz gdy byliśmy już na miejscu czekaliśmy w kolejce do Muzeum Egipskiego...
  • T. Martyna
  • Zdjęć: 5
Pokaż więcej wycieczek

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook