Anamur - Turcja

4.7
głosów: 3
Twoja ocena: Zaloguj się
Anamur to najdalej na południe wysunięty punkt Riwiery Tureckiej, położony w prowincji Icel, na wschód od Alanyi. Pewnego dnia wybraliśmy się tam na całodzienną wycieczkę. Już sama podróż przyniosła niesamowite przeżycia, a to za sprawą wspaniałej trasy prowadzącej do tego miasta. 

Droga wije się wzdłuż wybrzeża niezliczonymi serpentynami, to w górę, to w dół powodując wywracanie żołądka. Za to widoki, jakie po drodze można zobaczyć wynagradzały wszystko - po jednej stronie góry, po drugiej lazurowe morze, które miejscami było kilkaset metrów poniżej naszego samochodu, a podłoże kończyło się w miejscu zakończenia asfaltu. 
 
Pierwszym celem wyprawy był Anamurion (około 5 km od Anamuru) - ruiny grecko - bizantyjskiego miasta. Jest to jedno z nielicznych tak dobrze zachowanych miast antycznych, z kościołami i wystawnymi domami oraz pięknym akweduktem. To, co pozostało do czasów obecnych, pięknie wkomponowane jest w okazałe wzgórze. 

Po opuszczeniu Anamurium ruszyliśmy dalej i już po chwili cieszyliśmy oczy przepięknym widokiem wspaniałej twierdzy Mamure Kalesi. Ten potężny Zamek Krzyżowców znajduje się około 5 km od miasta Anamur. Pierwszą budowlę zbudowali tu Rzymianie w III wieku, później zamek przejęli Bizantyjczycy, a w 1221 roku kontrolę nad warownią zdobyli Seldżukowie. Zbudowali wówczas meczet oraz łaźnie tureckie.

Zamek posiada 3 dziedzińce, na zachodnim stoi zachowany w bardzo dobrym stanie, nadal czynny historyczny meczet z pojedynczą minaretą. W obrębie potężnych murów, przy głównym wejściu wznosi się wysoka baszta, na którą można wspiąć się, by podziwiać fantastyczne widoki.

Łazikowanie po rozległych obwarowaniach, schodzących prosto do morza, było bardzo przyjemne. Takie zwiedzanie to mi się podoba, bez biletów, przewodników, po zakamarkach, gdzie dusza zapragnie i nogi poniosą.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Anamur
Anamur
Anamur - historyczny meczet w obrębie twierdzy
Anamur - historyczny meczet w obrębie twierdzy
Anamur - twierdza Mamure Kalesi
Anamur - twierdza Mamure Kalesi

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Alanya
Alanya (91 km)
Miniatura Kapadocja
Kapadocja (336 km)
Miniatura Pamukkale
Pamukkale (387 km)
Miniatura Rodos
Rodos (415 km)
Miniatura Efez
Efez (528 km)

Odwiedzili to miejsce

Anna
Barsolis Karol
obywatel Artur
Katarzyna
vincent
johnnie
karol
Aleksandra
Arti1990
Robert
Dariusz
Janusz

Mapa Anamur

Anamur
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

4.3
głosów: 6
Twoja ocena: Zaloguj się
Pewnego dnia spedzając urlop w Demirtas leżącym niedaleko Alanyi, wybraliśmy się na wycieczkę do miasta Anamur - wschodniego krańca Riwiery Tureckiej...
  • Piernikarczyk Anna
  • Zdjęć: 25
Pokaż więcej wycieczek

Komentarze

Wysłano: 2008-11-12 20:11:30
Bardzo fajna twierdza... polecam wszystkim.

Dodaj odpowiedź

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook